Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Články
  3. 12 plemen psů, kteří vás budou chránit i za cenu vlastního života
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
12.11.2018
Komentáře (0)

12 plemen psů, kteří vás budou chránit i za cenu vlastního života

 

Jsou psi, kteří mají ochranu osob i majetku v krvi. Někteří vás o potencionálním nebezpečí budou varovat výrazným štěkotem, kdykoli to uznají za vhodné. Jiní štěkají, když zazvoní zvonek u domovních dveří nebo někdo zaklepe na dveře. Plemena, na která jsme se zaměřili dnes, vás nejen svým štěkotem upozorní na to, že se ve vaší blízkosti někdo pohybuje, ale nenechají to jen tak být. Jedná se o 12 plemen, která berou výraz domov naprosto vážně.

 

1) Obří knírač nebo také knírač velký

Původním posláním psů tohoto plemene bylo nahánění dobytka na pastvu. Patří k největšímu a zároveň nejmladšímu plemeni kníračů. Obří knírači bývají v současnosti využíváni i jako pracovní psi pro ochranné složky. Vynikají svou inteligenci podnikavostí a aktivitou. Někdy jsou však i dosti svéhlaví. V Německu, zemi svého původu, byli využíváni jako hlídači v pivovarnictví i řeznictví, kde hlídali nejen výrobky, ale i lidi samotné.

 

 

 

2) Akita Inu čili pes z Akity (japonská prefektura)

Jedná se o aktivní plemeno, které je vůči svému majiteli velmi loajální. Vůči cizím lidem se naopak chová odtažitě. Je to pochopitelné, tak byli šlechtěni i vychováváni. Velmi důležité je proto klást důraz na jejich včasnou a kvalitní socializaci. Pro jejich vlastnosti si výchova tohoto plemene žádá zkušené chovatele. Jsou to inteligentní, učenliví psi s vyrovnanou a poměrně klidnou povahou. Příslovečnou vlastností tohoto plemene je věrnost. To, co se tito psi jednou naučí, už nikdy nezapomenou. Mají sice delší reakční plochu než ostatní plemena psů, ale přesto se velmi rádi učí.

 

 

 

 

3) Německý ovčák

Prvotní využití těchto psů bylo ovčáctví. S úpadkem pastevectví se však ukázalo, že se jedná o psy, kteří jsou velmi vhodní pro armádní a policejní účely. To se nejvíce projevilo za války, kdy němečtí ovčáci dokázali, jak skvělými strážními nebo sanitárními psy dokážou být. Dalším pracovním zařazením je využití pro hlídání objektů a jako doprovodní slepečtí psi. Toto plemeno je velmi inteligentní, učenlivé a pod odborným dohledem a při důsledném výcviku se z jedinců stávají opravdu excelentní pracovní psi. K jeho významným vlastnostem patří věrnost, neúplatnost, tvrdost, bojovnost, bdělost a všestrannost. Těm, kdo ohrožují jejich domov, mohou bez váhání ublížit.

 

 

 

 

4) Čau-čau

Říká se o nich, že jsou uzavření, nezávislí a nedůvěřiví. Uznávají pouze jediného pána. Reputace těchto psů vychází ze skutečnosti, že se jedná o skvělé strážní psy. V minulosti byli zvyklí a ochotní dobře strážit velké paláce v Asii, je tedy jasné, že jsou to temperamentní a velmi ochranářští psi. Tito psi jsou schopni jednat samostatně. Získat si jejich důvěru je těžké, stejně tak těžká může pro psa být i změna majitele. K lidem, které neznají, jsou čau-čaové velmi rezervovaní. Na cizí mohou vrčet, pokud se jim zdají vtíraví. Jedná se o dominantní psy, kteří jsou schopni rychle převzít vůdčí roli v rodině, pokud se v ní nenachází dostatečně autoritativní jedinec.

 

 

 

5) Slovenský čuvač

Toto plemeno bylo chováno výhradně k ostraze hospodářských zvířat. Můžete-li čuvačům nabídnout podobné zaměstnání, je to v pořádku, jedná se o pracovní psy, kteří znají svůj úkol. Jsou to velcí srdnatí psi, kteří jsou ochotni a schopni dobře chránit vás i váš domov. Nejsou-li tito psi provokováni, jsou skvělí, spolehliví a vděční. Jejich povaha je předurčuje k věrnosti a plnému pracovnímu nasazení. Patří k velmi vnímavým psům, kteří neradi hloupě opakují základní povely. Při zanedbané socializaci si mohou tvořit vlastní pravidla, což může vést k potížím s ovladatelností.

 

 

 

6) Šarpej

K cizím lidem se šarpej chová odměřeně a nedůvěřivě. Na druhou stranu se jedná o trpělivé, vnímavé až citlivé psy, kteří jsou schopni dobře vyhodnocovat různé situace. Jejich výchova by měla být důsledná, ale nikoli tvrdá. Tvrdost ve výchově způsobuje u šarpejů oslabení charakteru až nakonec může vyvstat problém s nedůvěřivostí a agresivitou. U těchto psů se nesmí zaměňovat lenost s neochotou měnit své návyky. Zatímco jedni mají v povaze energičnost, druzí jsou až extrémně klidní. Někteří jedinci mohou ukázat svou svéhlavost a nechat ji projevit naplno. Svou rodinu a pána bezmezně milují a jsou rádi, mohou-li mít o veškerém dění důkladný přehled. Jedná se o seriózní rodinné ochranářské psy.

 

 

 

7) Dobrman

Lidé mají dobrmany ve většině případů za drsné ochranáře a hlídače majetku. Jedná se o služební plemeno s těsnou vazbou na svého pána. Samotu snáší velmi špatně. K vlastní rodině se chová velice láskyplně. Dobrmani patří k psům překypujícím energií. Jsou temperamentní a zároveň velmi spolehliví, nechybí jim ani vytrvalost.

 

 

 

8) Komondor

Neochvějná statečnost při hlídání je to, co kromě exoticky vyhlížející šňůrkovité srsti tyto psy proslavilo. Jsou to psi trénovaní k hlídání objektů a stád. Jejich pán, domov a svěřené stádo jsou jim nade vše, a tak vše bedlivě střeží. Jsou to vysocí a silní psi, kteří přes svou mohutnost dokážou zaútočit naprosto potichu, velmi směle až troufale a naprosto neohroženě.

 

 

 

9) Belgický ovčák (malinois)

Tito psi mají jediný cíl – zajistit své rodině bezpečí. Proto jsou vždy připraveni k akci. Spojují v sobě sílu s elegancí. Jsou neustále bdělí a aktivní. Jako hlídači mají velkou vytrvalost. Je jim vlastní také ostražitost. Svou lásku věnují pouze jedinému člověku, kterému bezmezně důvěřují a chtějí ho chránit, neboť jej milují. Při jeho výchově a výcviku je třeba uplatňovat nesmlouvavost a tvrdost, ovšem nikoli hrubost.

 

 

 

10) Rotvajler

Díky své mohutné postavě dokážou tito psi vyvinout ohromnou sílu. U některých jedinců se projevuje silně dominantní povaha. Je tedy nutné dobře zvládnout socializaci rotvajlera ještě v období útlého štěněčího věku. Bývají dobrými kamarády dětí a zároveň jejich ochránci. K cizím lidem však bývají velmi nedůvěřiví. Správně vychovaný rotvajler je velmi přátelský k celé rodině. Je jí naprosto věrný a oddaný. Nadšeně vítá známé návštěvy. Cizím psům může rád ukazovat svou dominanci. Plemeno je nebojácné a má pevné nervy. Po pracovní stránce jsou to všestranně využitelní psi.

 

 

 

11) Bulmastiff

Odvážní a věrní psi, kteří jsou připraveni vás okamžitě bránit. Jejich vzhled a velikost samy osobě dokáží zastrašit jejich protivníky. Navzdory své pověsti mohou být velmi milujícími psy a oddanými přáteli. Jsou velmi trpěliví, spolehliví a vytrvalí. Od mládí však potřebují důslednou výchovu. Toto plemeno se nehodí pro chovatele začátečníky. Jsou to velcí ochranáři dětí svého majitele. Děti jsou s nimi v naprostém bezpečí. Společnost jiných psů se jim však příliš nezamlouvá. Jsou to neohrožení strážci osob i majetku. Celkově jsou to klidní psi, kteří jsou ovšem zároveň i ostražití.

 

 

 

12) Rhodéský ridgeback

Ridgebackové jsou velmi milující psi. Milují svou rodinu, avšak k cizím lidem se chovají velmi rezervovaně. A právě tato vlastnost z nich činí dokonalé strážní psy. Původně bylo toto plemeno chováno jako lovecké a jako hlídači svých rodin. Je to velmi spolehlivý hlídač milující svou rodinu nade vše. Jedná se o inteligentního a společenského psa. K cizím je však nedůvěřivý. Jsou to poslušní a zároveň velmi hrdí psi.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli