Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
03.09.2018
Komentáře (0)

5 dovedností inteligentního psa

 

Také jste přesvědčeni o tom, že je váš pes ten nejkrásnější, nejlépe vychovaný, nejroztomilejší a nejchytřejší miláček široko daleko? Podle několika málo znaků lze poznat jeho předpoklady pro rozvoj.

 

Jak je to s psí inteligencí

Nejvýstižnější je asi tvrzení: dejte pozor na to, co si přejete, mohlo by se vám to splnit. Chytrý pes je totiž náročnější na vaši pozornost, potřebuje více podnětů a zábavu, aby se nenudil. Změřit inteligenci u psa je poměrně obtížné a někteří odborníci upřednostňují dívat se na inteligenci jako na schopnost učit se, zapamatovat si, porozumět a myslet (kognitivní schopnosti). Záleží také na tom, co je konkrétně pro vás jako pro majitele důležité. Většina psů, stejně jako lidí, spíše vyniká v jedné či dvou oblastech – váš pes může mít třeba schopnost skvěle se chovat ve společnosti nebo bude mít úžasnou paměť. Kognitivní dovednosti můžete se svým pejskem rozvíjet, pravidelným tréninkem a trpělivostí ho můžete naučit ledacos. 

 

Rychle chápe

Všímáte si, že váš pes chápe téměř okamžitě, co mu říkáte? Nebo dokáže rozluštit hlavolam? Například když poskládáte kostky určitým způsobem a pes je schopný tuto posloupnost po vás zopakovat.

 

Je komunikativní a má dobrou paměť

Inteligentní psi se snaží se svými páníčky komunikovat o svých potřebách. Třeba když chtějí jít ven, přinesou si sami vodítko. Spoustu toho můžete s pejskem natrénovat. Rozdíl je v tom, že někteří psi chápou rychleji.  

 

Je potížista

Toto můžete vzít trochu jako výmluvu a omlouvu svého pejska, anebo jako znak toho, že je potřeba ve vašem vztahu něco změnit. Pokud pes často leze do koše, trhá a ničí věci, může to být známka nejen toho, že se kvůli své vyšší inteligenci potřebuje zabavit, ale může to být i znak frustrace, stresu nebo úzkosti z odloučení. Aby se pes pořádně vybil a dělal činnosti, které ho rozvíjejí, hrajte si s ním třeba na schovávanou, dávejte mu hádanky pro psy anebo s ním prostě jen dělejte, co ho baví a kde vidíte pokroky v učení.

Přichází věcem na kloub

Existuje mnoho hlavolamů, díky nimž zjistíte, jak je na tom s inteligencí právě váš pes. Jsou to například hračky, do nichž ukryjete pamlsek a sledujte, jak rychle a jestli vůbec pes přijde na to, jak dobrotu dostat ven?

  

Umí vyřešit problém

Přestože možná nebudete souhlasit, jestliže váš pes dokáže otevřít ledničku nebo dveře od ložnice, je to vlastně důkaz schopnosti poradit si a vyřešit problém, a tedy i známka vyšší inteligence. Ne vždycky nás tato schopnost těší, když se nad tím ale zamyslíte, máte vlastně velké štěstí, že je váš pes chytrý natolik, že to dokáže.

 

 

 

Zdroj: www.radaveterinare.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli