Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
10.09.2018
Komentáře (0)

BARF dieta – syrové krmení psů a koček

Granule či konzervy patří mezi krmivo, které se snadno skladuje, dávkování je napsané na obalu, případně si ho majitel lehce poupraví podle potřeb svého miláčka. Ale se najdou i majitelé, kteří nedají dopustit na domácí přípravu pokrmů pro svoje mazlíčky.

Nejvíce fanoušků má BARF dieta. Jde o přiblížení stravy domácích mazlíčků stravě divokých zvířat – při krmení psa se majitel inspiruje tím, co žere např. vlk. Tento směr používá k výživě masožravců syrovou potravu, kosti a zeleninu. Důležité je, aby majitel, u krmení psa přemýšlel a byl si vědom toho, že pro správné krmení je potřeba vyváženost, pestrost, striktní dodržování hygieny a případné používání přírodních doplňků stravy.

 

Výhody

Pokud připravíte krmnou dávku pro vašeho mazlíčka doma – ať už psa nebo kočku – rozhodně se budete snažit o to, aby krmná dávka obsahovala co nejvíce živočišné složky (přeci jen jsou to masožravci). Vaším mazlíčkům to bude bezesporu více chutnat a vy budete vědět, že je to strava bez konzervantů, barviv a další chemie. Navíc v syrovém mase jsou obsaženy bioaktivní látky, esenciální aminokyseliny i vitamíny.

 

Nevýhody

Většina chovatelů, kteří touto dietou krmí, má navíc lednici a mrazák pro skladování surovin k tvorbě krmné dávky. Zároveň si také musí vytvořit časový harmonogram, neboť připravit krmnou dávku nějaký čas zabere, ale hlavně musí vědět, co která surovina obsahuje za živiny a v jakém množství, aby byli schopni vyladit živinové zastoupení v krmné dávce.

 

Maso, kosti a ryby

Čistá svalovina, maso, obsahuje kolem 70 % vody a okolo 20 % bílkovin. Energetická  hodnota  závisí na množství tuku. Zároveň je ve svalovině více fosforu než vápníku. Poměr těchto prvků se pohybuje okolo Ca: P = 1 : 15-20. Optimální poměr je Ca: P 1,2 -1,4: 1)

Maso je dobrým zdrojem železa a vitamínů skupiny B, naopak obsahuje málo vitamínu A a D a jódu.

Když zařadíme do krmné dávky kosti, krmíme je vždy syrové, protože tepelnou úpravou kost mění svou strukturu a stává se tvrdou a křehkou, úlomky mohou poranit střeva. Zároveň je tepelně upravená kost hůře stravitelná. Na to, že podáváme kosti, musíme svého mazlíčka navyknout, pokud budeme podávat moc kostí, můžeme způsobit zácpu. Kosti nepodáváme holé, ale obalené masem, aby se v žaludku aktivovaly trávicí enzymy a docházelo k lepšímu trávení.  Pokud si zvíře s kostmi dostatečně „pohraje“ a dlouho je hlodá. Plní kost i jakousi zubní hygienu. Jestliže je kost zhltnuta, mohou z toho vzniknout problémy. Nepodáváme kosti ze zvěřiny, králíků a starší drůbeže. Pokud kosti budou tvořit 10-15 % krmné dávky, pokryjí denní potřebu vápníku. Poměr Ca: P v kostech je 2 : 1.

Do krmné dávky můžeme zařadit i rybí maso, které je tučné a bohaté na vitamíny A a D a omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Sladkovodní ryby je lepší podávat ovařené. Zároveň ale nepodáváme ryby moc často (stačí dávat dvakrát týdně).

 

Vnitřnosti

Při přípravě krmné dávky se nemusíme omezovat jen na samotnou svalovinu. Použití srdeční svaloviny živinami odpovídá svalovině. Játra a ledviny využíváme jako zdroj vitamínů a stopových prvků. Protože tyto orgány v těle plní detoxikační funkci, mohou se v nich schovávat zbytky léčiv nebo cizorodých látek. Játra navíc obsahují velké množství vitamínu A, proto se zkrmováním opatrně ať nedojde k předávkování. Slezina psům i kočkám hodně chutná, ale často u nich vyvolává průjmy. Plíce jsou spíše taková „chuťovka“, neboť jejich výživná hodnota je malá. Za to jsou ale ideální v sušené podobě jako pamlsky.

 

Vejce

V syrovém stavu obsahují hodně železa, bílkovin, které jsou vysoce biologicky hodnotné, zároveň obsahují vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, vitamín A a D. Ovšem syrový bílek obsahuje avidin, který působí proti vitamínu H. Nedostatek vitamínu H se projeví příznaky jako jsou nervové poruchy a změny na srsti a kůži.

 

Mléko a mléčné výrobky

Stejně jako u lidí, tak i u psů a koček se objevuje problém s trávením laktózy. Tento problém je zcela individuální a může projevit v jakémkoli věku. Obecně se dá říci, že čím je jedinec starší, tím vyšší je riziko laktózové intolerance. Tento problém omezuje majitele v podávání samotného mléka. Tvaroh, zakysané výrobky a sýry se mohou podávat, aniž by majitel měl obavu z laktózové intolerance. V tvarohu je méně vápníku než v mléce Ca : P je v tvarohu 1 : 3. Tavené sýry jsou pro psy a kočky méně vhodné kvůli vysokému obsahu fosfátů.

 

Hygiena – půl zdraví

Každý jistě ví, že syrové maso snadno podléhá procesu kažení. Maso je dobré médium pro množení bakterií, při nevhodném skladování drůbežího či vepřového masa, mohou vzrůst populace z rodu Salmonella či Campylobacter. Z dalších rodů bakterií  můžeme izolovat např. E.coli, Listeria atd. Masožravci jsou vůči těmto rodům poměrně odolní, v případě, že mají dostatečně dobrou imunitu, problémy tyto rody způsobí jen u oslabených jedinců.

 

Parazity můžete najít nejen v kožichu či trusu vašeho mazlíčka, ale také mohou být přítomny v mase, kterým hodláte krmit. V mase by se mohli objevit tito zástupci – Trichinella spiralis neboli svalovec stočený, často se objevuje v mase divokých prasat, proto se maso na tohoto parazita vyšetřuje před konzumací. Zástupci rodu Toxoplasma nebo Neospora by také mohli působit problémy. Důležité je podotknout, že parazitů se v mase jednoduše zbavíte – buď maso tepelně upravíte nebo ho uložíte do mrazáku a necháte ho tam alespoň 3 dny při teplotě min. -18˚C.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli