Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
27.08.2018

Březí feny a B.A.R.F.: opatrně s bylinkami a játry

 

Jestliže barfujete, máte fenu a chcete štěňátka, přečtěte si názor odborníka MVDr. Milana Štourače na to, jak v tomto období fenu krmit a jak k ní přistupovat.

 

Každý trimestr je v něčem jiný

V první polovině březosti bychom neměli feně kvalitu a složení krmné dávky nijak výrazně měnit. Vzhledem k probíhajícím procesům dělení oplozených vajec a k jejich ukládání do dělohy není změna nikterak nutná. Naopak by mohlo dojít ke zbytečnému ztučnění feny a tím k eventuálním komplikacím při porodu. Někteří chovatelé uvádějí, a podporují je i některé literární prameny, že mírné zkvalitnění krmné dávky v průběhu říje má pozitivní dopad na ovulaci feny a následně počet štěňat ve vrhu.

 

1. trimestr březosti

V prvním trimestru (krytí až 21. den) může fena vykazovat změny nálady a variabilní vybíravou chuť k jídlu. Feny, stejně jako lidé, mohou trpět ranní nevolností. Zhruba ve 3. týdnu březosti mnoho fen trpí obdobím přechodné anorexie, odmítání příjmu krmiva, které trvá 3–10 dnů. U některých může dojít k přechodnému snížení hmotnosti. Chovatel ve snaze „aby matka netrpěla“ začne feně nabízet různé pochoutky, čímž jí nepomůže, ale naopak. Toto nechutenství bývá fyziologické a někteří chovatelé jej dokonce považují za dobrou známku zabřeznutí feny.

 

2.– 3. trimestr březosti

Výraznou změnu v příjmu živin a energie potřebuje březí fena na konci druhého (21.–42 den) a začátku třetího trimestru. V tomto období začínají štěňata růst do velikosti, vyvíjí se jejich kostra. Fena potřebuje přísun kvalitní bílkoviny a kostitvorných složek potravy, tedy minerálií a vitamínů. Pouze během druhého trimestru můžeme přistoupit ke zvýšenému doplňování vápníku, abychom zajistili normální hladinu vápníku v krvi u feny a normální vývoj kostí štěňat, zvláště v případech, kdy se vyvíjí v děloze vyšší počet plodů. Pozdější nebo nadbytečné doplňování diety vápníkem může mít nepříznivý dopad na schopnost fen mobilizovat rezervy vápníku během porodu a kojení, což může vést k poporodní eklampsii (ztuhlost, křeče a možný úhyn).

Růst mláďat je nejrychlejší během finální trimestru (42. až 63. den). Fena má v dutině břišní menší prostor pro potřebné množství krmiva, proto krmnou dávku rozdělujeme na více porcí. V této době je také nutné snížit podíl těžko stravitelných složek krmné dávky, tedy hrubé vlákniny a kostí.

 

Opatrně s vitamínem A a bylinkami

Plody mohou být ohroženy vysokým přísunem vitaminu A, snad z tohoto důvodu bych dával pozor na vysoké dávky jater. Opatrný bych byl při využívání bylin. Ne všechny mohou být v březosti a nebo po celou dobu březosti vhodné. Například často používaná kopřiva může dráždit ledviny a škodliviny odvádět do plodů. Nebo šalvěj je schopna vyvolat potrat a ohrozit srdce březí feny, petržel může vyvolat překrvení dělohy a dráždit ledviny. Březí fena však není koza, vzhledem k velikosti plemene by musela pozřít množství větší než malé. Spíše jde o ilustraci, že i bylinky mohou ublížit.

 

 

Zdroj: www.radaveterinare.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli