Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
23.07.2018
Komentáře (0)

Bylinky nejen pro ochucení stravy vašeho pejska

 

Doplnění stravy vašeho pejska vhodnými bylinkami mu stravu nejen zpestříte a ochutíte, ale také podpoříte jeho imunitu, případně mu pomohou bojovat s nemocemi, stárnutím či jinými obtížemi. Bylinky můžete použít jak čerstvé, tak sušené, v přiměřeném dávkování dle velikosti a hmotnosti psa. Jídlo pejskovi posypejte nasekanými bylinkami, u velkých psů lžičkou bylinek, u malých psů vždy jen špetkou. Zmíněné byliny jsou ideální možností, jak pejskovi dopřát významné množství nutričně důležitých látek pro jeho organismus. Pokud máte své osvědčené psí recepty, tak s bylinkami budou ještě zdravější a také chutnější.

 

Petržel (Petroselinum crispum)

Další ze zástupců listové zeleniny, kterou můžeme často vidět jako ozdobu na jídle. Je zdrojem flavonoidů, antioxidantů a vitamínů. Bohatá je i na lykopen a karoteny. Psům se přidává do jídla jako přirozený osvěžovač dechu a také jako prostředek pro zklidnění žaludku. Petržel se pro zdraví psů používá již velmi dlouho. Dávejte jen pozor na “Jarní petržel“, je příbuzná s mrkví a pro psy i kočky je toxická, obsahuje totiž látky, které mohou způsobit fotosenzibilaci a oční toxicitu.

 

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)

Je známý po své antiseptické účinky. Řepíkový odvar se doporučuje na omývání jizev po kastraci nebo po jiné operaci, lépe se hojí, nemokvají a dobře se zacelují.

 

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Je skvělým prostředkem na podporu růstu psí srsti.

 

Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Oregano není jen koření na pizzu, jeho vlastnosti jsou nenahraditelné. Obsahuje mnoho antioxidantů a flavonoidů. Jedná se o netoxickou bylinu využívanou při celé řadě zažívacích obtíží, od průjmu až po plynatost. Výzkumy ukázaly, že olej z oregana má silné protiplísňové účinky, je také mnohem koncentrovanější, a proto by se měl psům podávat v menším množství. Na trhu jsou k dostání dokonce i oreganové oleje speciálně vyrobené pro použití u domácích zvířat. Je to účinný prostředek proti střevním parazitům. Ve veterinární medicíně je využíván nejčastěji jako antimikrobiální prostředek.

 

 

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Působí jako antioxidant, podporuje aktivaci přírodních látek, zlepšuje funkci buněk imunitního systému. Tinktura z měsíčku je vynikajícím prostředkem pro léčbu ekzémů a kožních zánětů.

 

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum)

Díky schopnosti vázat na sebe pachy, dokáže zmírnit také zápach psích výkalů a rovněž pach zvířete samotného.

 

 

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Masti vyrobené z kostivalu lékařského pomáhají při otocích kloubů, mírní bolestivost a zánět.

 

 

Máta peprná (Mentha piperita)

Velmi aromatická bylina, která byla již odjakživa používána ke zklidnění žaludečních bolesti a, k omezení plynatosti, snížení pocitu nevolnosti a jako skvělá pomoc při různých onemocněních během cestování. Výzkumy ukazují, že má máta i radioprotektivní účinky a skvěle ji lze využít ke snížení radiačních onemocnění a rizika úmrtnosti zvířat při chemoterapiích. U máty nebyla zjištěna žádná toxicita, pouze pokud je máta užívána ve velkých dávkách, tak může mít za následek problémy s ledvinami nebo játry.

Třísloviny v ní obsažené působí protiprůjmově. Navíc máta uklidňuje žaludek a pomáhá snižovat plynatost. Může vašemu psovi pomoci i při cestovních nevolnostech.

 

 

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Můžete jej svému psovi naordinovat i preventivně. Prospívá psům, kteří dávají svou bolest najevo vytím a kňučením. Pozitivně působí na jejich nervový systém. Pozor však, heřmánek může podporovat mokvání. Vhodný je však na záněty žaludku a dásní.

 

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Má protizánětlivý a desinfekční účinek. Podporuje regeneraci tkání, pomáhá hojit rány. Léčí poruchy trávení, pohmožděniny, regeneruje cévy, posiluje CNS, má močopudný účinek. Odvar z třezalky doporučuje veterinární medicína jako léčebný prostředek při chronických kolitidách a poruchách trávení.

 

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

Tato bylina je pro psy jako stvořená. Obsahuje velké množství železa, vápníku a vitamínu B6. Rozmarýn je také známý  svými antioxidačními účinky. Ačkoliv je rozmarýn bohatý na železo, tak by se nemělo jednat o jeho jediný zdroj, o jeho přítomnosti v této bylině je totiž jen velmi málo údajů.

 

 

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Bazalka je nejenom chutná, ale i velmi prospěšná, díky svým antioxidačním, antivirovým a protizánětlivým vlastnostem. Pokud budete psovi připravovat jídlo, tak nasekejte čerstvou bazalku a jídlo s ní posypte, můžete se tak svému psovi každý den postarat o zdravé jídlo.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli