Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Články
  3. Civilizační choroby stále častěji zasahují i naše čtyřnohé mazlíčky
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
26.11.2018
Komentáře (0)

Civilizační choroby stále častěji zasahují i naše čtyřnohé mazlíčky

 

 

S diabetem se v poslední době potýká stále více osob a bohužel narůstající tendenci má toto onemocnění i u psů a koček. Cukrovku řadíme mezi civilizační onemocnění, která jsou velmi zákeřná, hlavně v tom, že nebolí, ale pak zaútočí s takovou razancí, že mohou mrzačit a zabíjet. Jak před diabetem tedy chránit naše psy a kočky?

 

Cukrovka – tichý zabiják

Cukrovka je považována za tichého zabijáka. Možná máte i vy ve svém okolí někoho, koho tato choroba již dlouhodobě sužuje. Ačkoli ho dlouho nic nebolelo, může mít po delší době značné zdravotní obtíže související s postupnou ztrátou zraku anebo ho nemoc ohrožuje amputací končetin, či dokonce přímo na životě. A právě proto je důležité varování před touto civilizační chorobou rozšířit i na zvířata. Podle veterinárních lékařů se s touto zákeřnou nemocí u nás potýká na 48 000 psů a 16 000 koček. Vysoká čísla, že?

 

Rapidní nárůst počtu zvířecích diabetiků

Za posledních 25 let se počet zvířecích diabetiků zdvojnásobil. Zatímco kočky jsou cukrovkou zasaženy asi jen ve 2 % případů, u psů je situace vážnější. Diabetem z nich trpí cca 4 %. Tyto výsledky jsou aktuální. Psí a kočičí cukrovkáři byli zkoumáni na Klinice chorob psů a koček při brněnské Veterinární a farmaceutické univerzitě.

 

Choroby z blahobytu

Bohužel to ale nejsou jediné výsledky raketově stoupajících počtů zvířecích pacientů. Jsou tu i další civilizační nemoci, které páchají zlo na našich zvířecích společnících. Patří k nim, alergie, selhání ledvin, dysfunkce štítné žlázy, problémy se srdcem anebo rakovina. Důvodem je změna životního stylu, či spíše jeho zhoršení. Stejně tak jako u lidí, i u zvířat se jedná o změnu jídelníčku, do kterého se dostávají nevhodné potraviny a jejich velký objem a také nedostatek pohybu, který k tomu všemu výrazně přispívá. Ano jedná se o takzvané choroby z blahobytu. Bohužel naši domácí mazlíčci jsou obrazem svých majitelů i v tomto směru a přejímají jejich způsob života, a to, jak se ukazuje, jim velmi škodí.

 

Život typické bytové kočky

Často je to u psů i koček stejné. Celý den se jen povalují a vyspávají v očekávání příchodu svého pána a majitele domů z práce. Ten přijde tak unavený, že se mu se psem nechce ani na procházku, o kočce, která je zvyklá jen na byt, ani nemluvě. Pes se dočká procházky třeba o den dva později, ale kočka, ta se prakticky nepohybuje vůbec, a tak jí kila přibývají a přibývají. A navíc je tu ještě jeden negativní faktor ovlivňující výrazně jejich zdraví, a tím je stres. Ten k jejich pohodě rozhodně nepřispívá.

 

 

Jak to vypadá v miskách psů a koček

V miskách bývá obvykle pěkně velká porce granulí, a mimo misku ještě spousta pamlsků na přilepšenou. Možná i proto, aby páníček ulevil svému svědomí, že se se svým psem zase nevydal na pořádnou procházku, ale že jen před večeří obešli blok paneláku a byli brzy zpět. Bohužel ani kvalita krmiva pro psy a kočky není všude stejná a už vůbec ne vyrovnaná, nebo dokonce zdravá. Supermarketová krmiva na nás pokukují z každého rohu obchodu, tak proč si lámat hlavu s tím, zda jsou pro naše psy a kočky vhodná, když jsou přece tak levná! Zvíře se svými granulemi pozře minimum masa a bílkovin, ale hlavně hodně sacharidů, barviv, dochucovadel a velmi často i obrovské množství obilovin. Metabolismus psa nebo kočky si s takovou bombou neporadí, a tak si toho spoustu uloží ve formě podkožního tuku, a to bez jakéhokoli užitku.

 

Doporučení veterinářů

Přesto, že patříme k chovatelským velmocem, kdy nějakého domácího mazlíčka má více než polovina českých domácností, nebereme varování veterinářů příliš vážně. Ti doporučují vrátit se spíše k přirozené stravě, nekrmit psy ani kočky granulemi, ale dávat jim syrové maso, kosti a vnitřnosti. Jestliže jste teď zareagovali, že na to nemáte čas, pak byste měli svou pozornost zaměřit alespoň na krmiva lisovaná za studena, to znamená bez chemie a opravdu z masa. Granule lisované za studena neprošly tepelnou úpravou, a tak si zachovávají vitamíny v přirozené formě, které zvířata také velmi potřebují.

Zamysleme se nad tímto nelichotivým stoupajícím trendem, vybírejme pro ty, které tolik milujeme, opravdu kvalitní krmivo a snažme se jim dopřát také dostatek pohybu. Tak snížíme nejen naše výdaje za jejich veterinární léčbu, ale také prodloužíme našim mazlíčkům výrazně život. Naši psi by se měli v průměru dožívat 12,5 roku a naše kočky by měly mít život ještě o dva roky delší.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli