Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
12.08.2019
Komentáře (0)

Pes a bouřka

 

Bouřky jsou pro psy velmi stresující a pro citlivější pejsky mohou být velice traumatickým zážitkem. Strach z neznámého hluku a záblesků se projevuje kňučením, štěkáním, schováváním, třesem, škrábáním nebo vyhledáváním blízkosti a kontaktu se svým páníčkem/paničkou. Strach a úzkost z bouřek se těžko léčí. Příznaky a reakce je možné zmírnit a pejskovi i jeho pánovi usnadnit jejich zvládání.

U psů, kteří trpí strachem z bouřek, se může neklidné chování projevovat dlouho před samotným začátkem bouřky. Úzkostné reakce může vyvolat pokles tlaku před bouřkou, záblesky, hřmění nebo kapky deště dopadající na střechu domu. Pejsci, kteří mají strach z bouřek, se často bojí i ohňostrojů.

Přílišné chlácholení či tresty nepomohou

Při zvládání strachu je důležité psa netrestat  za neklidné chování, ale ani příliš nechlácholit. Obojí by mohlo vést ke zhoršení celé situace a mohlo dost narušit váš vzájemný vztah. Pokud psa potrestáte, bude ještě vystrašenější a Vaši reakci neporozumí. Jste jeho opora a tak byste se i měli chovat. Naopak přílišné chlácholení může u psa vyvolat dojem, že je jeho chování správné a dokonce Vás těší. Ale to také nechceme. 

Proto je velmi vhodné pejskovi vytvořit bezpečné místo, kde bude moci celou nepříjemnou situaci přestát.

Když je potřeba více...

U psů, kteří i mimo vypjaté chvíle bouřky či ohňostroje trpí psychickým diskomfortem, například úzkostnou či stresovou poruchou, jsou tyto chvíle znásobením a vyostřením jejich typických nouzových projevů a vzorců chování. Hranice excitability (dráždivosti) se u těchto psů v kritických situacích značně snižuje. Zde příliš nepomáhají běžné postupy. Pro zmírnění projevů v kritických chvílích je nutno pokusit se zlepšit celkový psychický nebo neurologický stav zvířete.

U obou skupin psů je možné vyzkoušet jako podpůrný nástroj nějaký druh audioterapie pro psy. Efektu zde není dosaženou překrýváním jinou hlukovou clonou, jak by se mohlo zdát. Funkčním prvkem je zvuk lidského srdce ve frekvenci 80 úderů za minutu, což je frekvence spokojeného zdravého člověka - té největší jistoty a zázemí pro psa.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli