Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
29.04.2019
Komentáře (0)

Pes a kočka vs. lidské léky

 

Ibuprofen, Brufen, Flamexin, Ibalgin, Aspirín patří psovi a kočce jako „domácí“ první pomoc od majitele? NE !!

Od „doby acylpyrinu“ (t.j. používaní kyseliny acetylsalicylové) přibyly do skupiny nesteroidů desítky nových látek, které jsou základem pro tuto skupinu léčiv. Jejich hlavní účinek je protizánětlivý, tlumící bolest, působí proti horečce a otoku proto se tato léčiva v humánní i veterinární praxi používají k tlumení více druhů bolesti jak vnitřní, tak svalové, ke zvýšení pooperačního komfortu pacientů, ke snížení zánětlivých stavů, ke zmírnění otoků a horečky.

Právě pro tento široký rozsah pozitivního vlivu jsou běžně dostupné v lékárnách, hojná je i reklama v médiích a jsou tedy značně rozšířené k domácímu užití u lidí. A právě tady je kámen úrazu. Relativně bezpečné použití těchto léků u člověka je ve velkém kontrastu s negativním účinkem na trávicí trakt psa a kočky.

Vynecháme popis mechanismu účinku těchto léků, nám stačí vědět, že tyto léky často způsobují nechutenství, zvracení, krvavý průjem, vznik erozí a vředů trávicí trubice, poruchy srážlivosti krve, jaterní a renální dysfunkce.

Jen pro zjednodušení: dávka 40mg/Kg hmotnosti dokáže u psa způsobit vážné zdravotní komplikace končící někdy až smrtí (tj. běžný 400mg ibuprofen je vážnou hrozbou pro 10kg psa!). Použití aspirinu u kočky je spojené s možnou poruchou srážlivosti krve.

Veterinář se běžně setkává s náhodným pozřením léků (zejména u štěňat), nebo po podání majitelem, který v dobrém úmyslu chtěl zvířeti ulevit. Ale pozor, je známa i s indikace přímo od veterináře, který ve snaze najít levnější varianty léků tlumících zánět a bolest sahá po humánních přípravcích!

Snažte se tomu opravdu vyhnout, protože následné komplikace přináší s sebou mnohem vyšší náklady na léčbu. Podobně po náhodném pozření léku je dobré vyhledat veterináře, který pejskovi preventivně podá léky s ochranným účinkem na trávicí trakt. Taky po vědomém podání a vzniku obtíží jako je nechutenství, malátnost, průjem, zvracení apod., neprodleně navštivte lékaře a pravdivě ho informujte, protože to usnadní diagnostiku a zlehčí výběr správné další léčby.

Veterinární praxe často vyžaduje použití této skupiny léčiv, proto veterinární trh má k dispozici velký výběr bezpečných analgetik/antiflogistik, které malému pacientovi pomohou zmírnit bolest, otok, horečku a zánět, aniž by mu hrozily vznikem vážných zdravotních komplikací.

 

Zdroj: www.veterinanebusice.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli