Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
02.04.2019
Komentáře (0)

Pes na zahradě

 

Venkovní pes nám může být skvělým společníkem a hlídačem našeho majetku. Pokud pobývá venku, má k dispozici pořádné hřiště v podobě Vaší zahrady. Chov psa venku ale neznamená, že jej může jeho páníček zanedbávat.

Důležité je vybrat správné plemeno

Nejvhodnější plemeno psa na zahradu, tj. pro celoroční pobyt venku, je takové, které má pod krycí srstí podsadu (jemnější, kratší chlupy – tzv. dvojitá srst). Takoví psi dokáží nejlépe zvládnout každé počasí. V zimě poskytuje dvojitá srst dostatečnou termo ochranu a v létě zvíře ochlazuje.

A jaká plemena se na zahradu hodí? Zejména ta větší, například:

  • německý ovčák (zvykne si ale i v bytě)
  • bernský salašnický pes
  • svatobernardský pes
  • tibetská doga
  • sibiřský husky

I hladkosrstá plemena mohou být venku celoročně, avšak podmínkou je zateplená bouda. Naprosto nevhodná plemena pro celoroční pobyt venku jsou plemena miniaturní a společenská.

 

Jak chovat psa venku

Mít psa celoročně venku neznamená mít ho na zahradě a zanedbávat ho. Pravda, bytoví psi pozornosti potřebují o něco více, ale ani psa žijícího venku byste neměli připravit o procházky. Choďte s ním na procházku alespoň několikrát do týdne. Mějte na paměti, že sebevětší zahrada neposkytne psovi dostatek pohybu nebo vyžití, obzvláště bude-li na ní sám. Ovšem nespornou výhodou je, že pokud potřebujete být přes den pryč, nemusí vás trápit pes zavřený sám v bytě.

Psí bouda, pouštění do bytu

Psovi na zahradu umístěte vhodné bydlení – boudu pro psy. Je dobré, abyste vybírali takovou, která ochrání psa proti větru, dešti a bude vyrobena z kvalitního materiálu. K dispozici může mít také nějaký venkovní pelech.

Je nevhodné v zimních měsících střídat pobyt venku s pobytem uvnitř domu. Přechod z mrazivého počasí do vytopeného domu psům škodí, i když si spousta lidí bohužel myslí opak ve snaze dopřát psu větší komfort v teple. Vhodným řešením je umístit psa do chladnější části domu (chodba, garáž).

Strasti majitelů venkovních psů

I pes na zahradě vás dokáže pěkně potrápit. Zlikvidovat květinové záhonky, keříky nebo poničit zahradní dekoraci. Místa, kam nechcete, aby pes vstupoval, ohraďte plůtkem. Když psovi stanovíte jasně a důsledně hranice, měl by brzy pochopit, že tudy cesta nevede a ohraničeným prostorům se má raději vyhnout. Je také ale možností zkusit neviditelný plot pro psy – ale to až jako poslední možnost a po poradě s odborníkem. Pokud řešíte vyschlé skvrny od moči na trávníku a stromcích a pes se ani přes veškerou snahu nenaučí vykonávat potřebu mimo zahradu, doporučujeme pořídit výběh a do něj umístit boudu.

Nejlepším řešením je vždy ale výchova. Správně vychovaný pes bude respektovat váš majetek bez povšimnutí, ať pes bydlí s vámi nebo na zahradě. Nezapomínejte se mu věnovat, trávit s ním čas, jen tak můžete mít šťastného společníka na několik let.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli