Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Články
  3. Podzimní a zimní plískanice se mohou podepsat na zdraví vašeho psa. Poradíme vám, jak ho ochránit.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
10.12.2018
Komentáře (0)

Podzimní a zimní plískanice se mohou podepsat na zdraví vašeho psa. Poradíme vám, jak ho ochránit.

 

Dny se pomalu krátí, pryč jsou teplé dlouhé letní večery. Ve vlhku a při nižších teplotách se velmi dobře daří virům a virózám. Na podzim také opadávají plody ze stromů, a to může skýtat nebezpečí pro psy. Ať už chodíte do polí a luk, nebo jen do nejbližšího parku, nezapomeňte, že i váš pes potřebuje v tomto období zvýšenou péči.

 

První ranní mrazíky a déšť psům neprospívají

Na podzim se všichni tepleji oblékáme a dopujeme se vitamíny, abychom neonemocněli. U psa postupujte stejně. Existuje spousta doplňků stravy pro vašeho čtyřnohého přítele. Můžete posilovat jeho imunitu komplexními vitamíny, nebo se poradit s veterinářem, který vám doporučí přípravky přesně „na míru“.

 

Jestliže váš pejsek žije venku

1.   Zateplete mu boudu alespoň ze tří stran.

2.   Častěji vyměňujte vodu v misce, především kvůli ledu, který výtvářejí první mrazíky.

3.   Psa krmte častěji a kvalitními granulemi. V chladnějším období potřebuje více kvalitních bílkovin a energie na zahřátí.

4.   Pejskovo zdraví můžete podpořit různými vitamínovými doplňky na posílení imunity.

 

Jestliže je váš pejsek bytový mazel

1.   Pokud to rasa vašeho psa vyžaduje, pořiďte mu obleček. Pes je níže u země, tedy je vystaven většímu chladu než člověk. Malá plemena jako je čivava, jorkšírský teriér nebo ratlíci by měla mít kvalitní, teplý obleček jako povinnou výbavu.

2.   Velkému psovi s huňatou srstí obleček pořizovat nemusíte, dbejte však na to, aby procházky byly vydatné a pes byl neustále v pohybu.

V parcích a na společných cvičištích je více psů a tedy i vyšší šance nakazit se nějakou infekcí. Pejska proto můžete očkovat například proti psincovému kašli, který je obdobou nachlazení u lidí. Toto očkování je však nepovinné.

 

Spadané plody a bobule jsou pro psa většinou jedovaté

Na procházkách dejte pozor zejména na:

1.   Hroznové víno, které je pro psy i kočky jedovaté a může způsobit selhání ledvin.

2.   Ovoce s peckami jako jsou švestky, meruňky či třešně. Pecky mohou zvířeti ucpat trávicí trakt a ohrozit je na životě. V peckách se navíc nachází nebezpečný kyanovodík.

3.   Konzumace většího množství jablek způsobuje kvašení v žaludku a velkou produkci plynů, která může zvýšit šanci na otočení žaludku (tzv. torzi žaludku), a to především u velkých plemen psů.

 

Sametka podzimní, roztoč číhající v trávě

Tento roztoč žije v půdě. Na podzim dospělé samičky nakladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy. Ty se vyšplhají na trávu a čekají na svou oběť. Jedná se nejčastěji o hraboše, ale mohou postihnout i jiné savce, ptáky a dokonce i člověka. Podobně jako klíště se přisají na kůži, vnoří kusadla a vyloučí do tkáně sliny. Kousnutí pak způsobí bouřlivou alergickou reakci se silným svěděním a zarudnutím. Svědivost přetrvává několik dnů až týdnů. Sezónnímu výskytu odpovídá i název „srpnová vyrážka“. Larvy vypadají jako oranžové až červené cihlové tečky, většinou je na zvířeti najdete na méně osrstěných místech, kde je jemná kůže, mohou to být meziprstní prostory, na břiše nebo kolem pysku. Velmi typické místo pro tohoto parazita je v záhybu na ušním boltci, které se nazývá Henryho kapsa. Nikdy tohoto parazita nepotkáte uvnitř budov. Sametky podzimní se zbavíte antiparazitním sprejem.

 

 

Zdroj: www.radaveterinare.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli