Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Přechod na BARF

 

Tak jste se rozhodli to zkusit? Gratulujeme. Váš pejsek to jistě ocení!

Přechodu z granulí na BARF se není potřeba bát. Většina psů nemá s přechodem vůbec žádný problém.

Je několik způsobů jak z granulí na BARF přejít:

postupně – postupným přidáváním masa ke granulím, podobně, jako když měníte značku granulí a postupně přidáváte nové granule. Tento způsob je asi nejméně vhodný, protože nadměrně zatíží zažívání = nedoporučuji

hladovka – jeden den hladovka, aby se organismus „očistil“ od granulí. Myslím, že je zbytečné trápit pejska celý den hladem = nedoporučuji

mléčný den – místo granulí dáte jeden den mléčné výrobky. Tento způsob přechodu můžete použít u pejsků, kteří jsou na mléčné výrobky již zvyklí. Pokud pejsek nikdy mléčné výrobky neměl, nezkoušejte to = vhodné jen pro někoho

rovnou – ze dne na den – jeden den dáte granule a druhý den maso. Tento způsob přechodu je nejlepší a většina psů s tím nemá problém. Samozřejmě při dodržení základních pravidel, která si řekneme dále = doporučuji, vhodné pro většinu psů

Základním pravidlem je NIKAM NESPĚCHAT. Toto si pamatujte a držte se toho. Opravdu není kam pospíchat a každý váš spěch, každou vaši chybu, odnese pejsek. To přece nikdo nechce! Zvláště u starších a citlivějších pejsků se musí postupovat krůček po krůčku.

Běžně trvá přechod z granulí na BARF zhruba 4 týdny. Vše ale záleží jen a jen na pejskovi. Proto ho pečlivě sledujte a tempo přechodu upravte dle jeho potřeby! Štěňata do 6ti měsíců věku nemívají s přechodem absolutně žádný problém a je možné hned během druhého týdne začít zkrmovat kosti a tučnější masa – celý přechod tak trvá zhruba 2 týdny. Senioři a nemocní pejsci budou pravděpodobně potřebovat více času a přechod může trvat 6 i více týdnů. Zvláště kosti u takovýchto pejsků zařadíme až během 4-5 týdne, klidně i později.

1. týden

Pro první dny si připravíte opravdu libové maso – nejlépe drůbeží (kuře, krůta) nebo libovou rybu. Maso můžete podat syrové nebo krátce povařené. Vařené maso je pro psy lákavější a lépe ho přijímají.

Zvolte jednoduchou přílohu např. najemno nastrouhanou mrkev, kterou je vhodné spařit.

Z obilných příloh můžete dát rýži.

Během celého prvního týdne dávejte jen libové maso (vařené nebo syrové). Krmte vždy 2-3 dny stejný druh, až potom dejte další. Stejně tak přílohy dávejte stejné. Pokud by se objevil problém, budete vědět, ze čeho to pejsek měl.

Mléčné výrobky dávejte méně tučné (ne odtučněné).

První týden nedávejte kosti!

 

2. týden

I druhý týden je vhodné podávat libové maso, ale můžete zařadit další druhy – jehněčí, králík, telecí, apod.

Přidejte další druhy zeleninové a ovocné přílohy – červená řepa, petržel, salátová okurka, listová zelenina, jablko, banán a další. Zeleninu můžete spařit, ale můžete ji podat i syrovou.

Z obilných příloh můžete dát ovesné vločky (syrové, spařené, vařené), pohanku, kroupy.

Mléčné výrobky můžete podávat bez omezení, tedy i tučné.

Ani během druhého týdne nepodávejte kosti! Výjimkou jsou malá štěňata (do 6ti měsíců), těm už v tomto týdnu můžete nabídnout měkké kuřecí kosti (nejlépe křídla nebo skelety) – vcelku, nasekané nebo pomleté – dle velikosti plemene.

 

3. týden

Můžete přidat některé druhy vnitřností a tučnější maso – drůbeží žaludky, vepřový žaludek, neprané hovězí dršťky, hovězí maso, zvěřinu, koňské maso, vepřové maso, tučné ryby apod.

Zeleninové a ovocné přílohy můžete dávat bez omezení.

Z obilných příloh můžete přidat těstoviny.

Během třetího týdne můžete zařadit první kosti. Vhodné jsou měkké kuřecí kosti (křídla, skelety, krky). Můžete je podat vcelku, nasekané na kousky nebo pomleté - dle velkosti plemene. Seniorům a nemocným psům kosti ještě nedávejte.

 

4. týden

Za optimálních podmínek (v případě, že se nevyskytly žádné problémy s přechodem) už můžete dávat všechny druhy masa, vnitřností a příloh. Do jídelníčku tedy přidáte hovězí a vepřová játra, drůbeží játra, hovězí a vepřové ledvinky, slezinu, plíce, srdce (hovězí, vepřové, drůbeží....), býčí žlázy a další.

Můžete zařadit i tvrdší kosti – krůtí, slepičí, vepřové, jehněčí – opět dle velikosti plemene. Můžete začít podávat i kosti na okus – velké hovězí nebo vepřové kosti, zvěřinové kosti apod.

Úspěšně jste završili čtvrtý týden a pejsek už baští úplně všechno? Žádné zažívací potíže? Opět gratulujeme!

Ne vždy je to ale tak jednoduché a nějaké potíže se vyskytnout mohou.

průjem – zvláště během prvních dnů, ale i později, při zavádění tučnějšího masa, se může vyskytnout průjem. Pokud se tak stane, nasadíte půl-jednodenní hladovku a pak 1-2 dny podáte libové drůbeží (kuře, krůta) maso (syrové nebo vařené) s rozvařenou rýží a syrovou najemno nastrouhanou mrkví nebo červenou řepou. Takováto dieta uklidní zažívání.

zvracení – stává se, že pejsek není schopen strávit větší kousky masa a tak je vyzvrací. Příště maso nakrájejte na menší kousky. Stejně tak může zvracet úlomky kostí, které nedokázal strávit. To je v pořádku, zbavuje se tak toho co je pro něj nestravitelné. Kosti příště nasekejte nebo nějaký čas dávejte mleté. Časem se toto upraví.

Pokud zvrací pejsek krátce po jídle a jídlo chce sníst znovu, nebraňte mu v tom. Pro nás lidi je to nechutné, ale pro psy přirozené.

odmítá syrové maso – maso trochu povařte, bude tak pro pejska lákavější. Postupně vařte méně a méně. Většina psů nejpozději do dvou týdnů přijímá syrové maso bez potíží.

neporadí si s velkým kusem masa nebo kosti – krájejte na menší kousky, postupně je budete zvětšovat

Další potíže se kterými se můžete při krmení BARFem setkat najdete v článku „problémy při BARFu“ (bude doplněn během ledna 2014)

 

Doplňky při přechodu z granulí na BARF

Není potřeba to s doplňky stravy přehánět. Pokud krmíte pestře, pejsek si z potravy vezme všechno co potřebuje. Některé doplňky ale mohou pejskovi přechod na BARF usnadnit.

pangamin – obsahuje vitamíny sk. B a tak má příznivý vliv na zažívání, podporuje chuť k jídlu a zlepšuje stav kůže a srsti. Pangamin můžete podávat denně v dávce 3tbl/10kg hmotnosti.

probiotika – upravují střevní mikroflóru. Podávají se denně v množství dle návodu.

olej – rostlinný nebo živočišný. Je důležitý zvláště v prvních týdnech, kdy se zkrmuje hlavně libové maso. Podávejte 2-3x týdně 1-3 lžičky dle velikosti plemene.