Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
25.06.2018
Komentáře (0)

Pro psa nebezpečné potraviny

Pejsci jsou velcí mlsouni a sežerou, na co přijdou. Proto si dávejte pozor, kde máte potraviny a jestli k nim nemá váš pes přístup. Každá domácnost obsahuje potraviny, které by pro psa mohly být až smrtelné. Uveďme si zde několik potravin, které jsou pro psa nebezpečné.

 

Alkohol

Spousta lidí dává psovi alkohol pro jejich pobavení, ovšem neuvědomují si, že alkohol i v malém množství je pro psa toxický. Může vyvolat zvracení a kolaps, dokonce i smrt. Alkohol totiž působí jako neurotoxický jed a psí tělo nedokáže produkovat enzymy (alkoholhydrogenáza ad.), které alkohol rozkládají na jednodušší, pro tělo méně jedovaté látky.

 

 

Avokádo

Avokádo může vypadat pro psa absolutně neškodně, ale nenechte se zmást. Avokádo obsahuje persin, což je toxická látka, která je pro člověka neškodná, avšak u psů a koček poškozuje tkáně srdce a plic. Výsledkem jsou dýchací a žaludeční potíže.

 

 

 

Cibule

Váš oběd cibule jistě obohatí, nicméně pokud se chystáte dávat zbytky svého oběda vašemu pejskovi, dobře to zvažte. Cibule může poškodit jeho krevní buňky a způsobit tak průjem a zažívací potíže. Zvíře začne být po čase apatické, má tmavou moč a pomoci může jen krevní transfuze.

 

 

Syrové brambory

Syrové brambory jsou jedovaté kvůli obsahu alkaloidu solaninu, většina se ho však zlikviduje vylouhováním do vody při vaření, takže vařené brambory konzumovat lze. Jako hlavní potravina však pro psy vhodné nejsou, protože psi bramborový škrob hůř tráví. V malém množství však škrob představuje vhodný zdroj energie u psů alergických na lepek.

 

 

 

Cukr

Všichni víme, že cukr má velmi neblahé účinky pro lidský organismus. Problémy s hmotností, zubními kazy, diabetes apod. Totéž platí i pro vašeho psa. Pokud chcete vašemu pejskovi dopřát sladší život, zvolte jako ochucovadlo spíše med nebo třeba jablko.

 

 

Čokoláda

Hlavním důvodem, proč je čokoláda pro psa velmi nebezpečná, není zkažený chrup, ale fakt, že čokoláda obsahuje složku teobromin, podobný kofeinu.  Ten vytlačuje látku adenosin, regulující srdeční rytmus, a zvyšuje množství vápníku v srdečních buňkách, což vede k výraznému zesílení stahů srdce. Čokoláda ve větším množství (smrtelná dávka pro zdravého psa je asi 300 mg/kg váhy) může vyvolat průjem, záchvaty zvracení, srdeční arytmii, bezvědomí, a dokonce i smrt. Navíc se z těla vylučuje velmi pomalu, takže působí dlouho a její účinek se při opakovaném požití může násobit. Podobně funguje i kofein obsažený v kávě. Smrtelná dávka je 100–200 mg/kg váhy.

 

 

 

Hroznové víno a rozinky

Hrozny a rozinky mohou být pro psy a kočky vysoce toxické. Požití těchto potravin může vést k akutnímu selhání ledvin.

 

Kynuté těsto

Dávejte pozor, kam odložíte těsto na kynutí. Droždí v syrovém těstu vytváří plyny v trávicím systému vašeho psa, což může způsobit okamžité žaludeční či střevní potíže, které mohou vést až k prasknutí střeva nebo žaludku, pak pochopitelně následuje velmi bolestivá smrt.

 

 

Ořechy makadamia

Pokud chcete svému pejskovi dopřát pár sušenek, tak si nejdříve prohlédněte složení. Sušenky a koláče totiž často obsahují makadamia prášek nebo olej. Ořechy makadamia způsobují u psů zvracení, třes a hypotermii.

 

 

 

Je samozřejmě spousta dalších věcí, které by pes neměl jíst. Potraviny, které jsou zdravé pro lidi, nemusí být nutně zdravé pro psy. Spíše naopak.

Dávejte si také pozor na pesticidy proti drobným škůdcům, návnady na myši, krysy, mravence, šneky a slimáky. Stejně tak jako buďte obezřetní s kuličkami proti molům. Jedná se o chemický naftalín, který je silně toxický a u psů může mít za následek třes a křeče.

Stejně nebezpečné jsou i přípravky v domácnosti běžně používané, jako jsou tablety do myčky, aviváž, vonné oleje, také baterie a mince.

Pes by se také neměl dostat k motorovému oleji, benzínu nebo nemrznoucí kapalině – sebemenší množství nemrznoucí kapaliny (etylenglykolu) může psa zabít.

 

Pozor také na obsah vašeho krmiva pro psa. Mnoho běžných značek krmiv obsahuje velké množství SODÍKU. To proto, aby krmivo bylo chutné, ale to může být pro psa také velice škodlivé. V malém množství je nezbytný u psů stejně jako u lidí: reguluje rovnováhu tekutin v těle a podporuje nervovou aktivitu. Jeho nadměrné množství však zabraňuje vylučování odpadů látkové výměny: zatěžuje ledviny, dráždí žaludek i střeva, vede k poruše minerální rovnováhy v těle a v dlouhodobém horizontu k těžkému selhání ledvin nebo poškození mozku. Pro psa je smrtelná dávka kolem 4 g/kg tělesné hmotnosti. Otrava je zrádná, většina příznaků se objeví až 48 hodin po požití, kdy už může být pozdě. Slaná strava navíc vyvolává pocit žízně a přeplnění žaludku vodou může u velkých plemen způsobit nadýmání a následně torzi. Zkrmování slaných lidských potravin (zejména uzenin) je opravdu nevhodné. Stačí porovnat průměrnou lidskou (62 kg) a psí (20 kg) váhu: Co myslíte, které tělo zvládne sůl z jednoho plátku šunky zpracovat lépe?

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli