Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
14.06.2018
Komentáře (0)

Psi vs. zelenina a ovoce

 

Psi žrali zeleninu a ovoce během jejich celého evolučního vývoje. Přestože dnešní pes je všežravý masožravec a nejdůležitější potravinou je pro něj maso, potřebuje ke své výživě i další druhy potravin. K nim patří také zelenina a ovoce - zdroj sacharidů, vlákniny, minerálů a vitamínů.

Při správné přípravě (rozmělnění, nastrouhání, vaření) mohou být psi krmeni různými druhy zeleniny. Především zelená listová zelenina by měla být zastoupena v jejich krmivech. Zelené listové saláty, různé druhy zelí, špenát, petržel nebo pažitka jsou bohaté na vlákninu (stravitelnost 40 - 70%).

Vyvarovat byste se měli cibuli, hroznovému vínu (pro psy je toxické), avokádu a syrovým bramborám.

Množství zeleniny v krmivu by mělo odpovídat cca 5% v sušině. Velké množství zeleniny znamená vysoký obsah vlákniny. Příliš velké množství vlákniny ale snižuje celkovou stravitelnost krmiva.

Také ovoce (jablka, hrušky, bobuloviny a další) je v malém množství pro psa prospěšné. Obsahují pektiny, různé sacharidy a vitamíny. Větší množství ovoce (>10g/kg váhy psa na den) může změnit tuhost stolice. Švestky (čerstvé nebo sušené) mají projímavý účinek.

Některé rostlinné suroviny jako např. luštěniny obsahují vyšší množství antinutričních látek.

 

  Sladké brambory – batáty                                 

Batáty jsou nutričně zcela odlišné od běžných brambor. Batáty obsahují větší množství vlákniny, jsou bohatým zdrojem vitaminu A, C a B6 a několika minerálů. Obsahují mnohem více cukru než běžné brambory, ale navzdory tomu nedávné studie ukázaly, že sladké brambory mohou být prospěšné i pro diabetiky a to tím, že stabilizují hladinu cukru v krvi. Jak pro lidi, tak i pro psy jsou sladké brambory obecně považovány za cenný zdroj sacharidů.

 
  

  Brusinky       

Brusinky jsou velmi bohaté na vitamin C a zdraví prospěšné antioxidanty. Pomáhají také v prevenci proti infekci močových cest tím, že brání škodlivým bakteriím a plísním usazovat se na sliznici močového ústrojí.

 

   Čekanka       

Čekanka je rostlina s jasně modrými květy, která roste divoce po celé Evropě a Severní Americe. Různé formy jsou pěstovány pro její listy nebo pupeny, ale nejčastěji pro velké kořenové hlízy.

Kořen čekanky je bohatý na jednoduchý cukr a polysacharid inulinu. Studie ukazují, že inulin může mít příznivý účinek na střevní bakterie, takže působí jako prebiotikum a jako zdroj rozpustné vlákniny. Inulin se extrahuje z kořene čekanky a proto může být na obalu uveden jako cikorkový extrakt, nebo jako čekankový sirup.

Bylo také prokázáno, že některé z olejů přirozeně se nacházejících v čekance mohou napomoci k odstranění červů ze psích střev.

 

   Česnek 

Mnoho majitelů psů ví, že velmi vysoké dávky česneku v krmivu jsou pro psa velmi nebezpečné. Tato skutečnost pak vedla k tomu, že výrobci krmiv při výrobě krmiv pro psy tuto surovinu úplně vyřadili. To je ale škoda, protože česnek je v MALÉM množství velmi prospěšný. Je antibakteriální, obsahuje přírodní fytoncidy (to jsou látky podobné antibiotikům). Mnozí se domnívají, že pomáhá proti střevním parazitům a dokonce může odpuzovat klíšťata. Tyto vermizidní (proti parazitní) účinky ale nebyly prokázány. Česnek může pomoci psům, kteří trpí některými druhy onemocnění a infekcemi bakteriálního původu nebo těm, co mají plísňovou infekci.

A zde výhody česneku nekončí. Je prokázáno, že česnek snižuje hladinu cukru v krvi u diabetiků, pomáhá zlepšovat hybnost kloubů, což ocení zejména majitelé stárnoucích psů. Bylo dokonce prokázáno, že snižuje obsah cholesterolu v krvi.

Jak jsme již řekli, pro výše uvedené rozporuplnosti není česnek běžně obsažen v krmivu. Pokud byste chtěli česnek vašemu psovi dodat, je jeho doporučená denní dávka 1 stroužek česneku na 10 kg tělesné hmotnosti.

Aby se pro psa stal česnek toxický, museli byste jej psovi podávat ve velkém množství a po delší dobu.

 

   Hrášek        

Hrášek obsahuje zdraví prospěšné antioxidanty stejně, jako široké spektrum živin včetně vitaminů C, K a B1, mangan, vlákninu a kyselinu listovou. Hrášek patří mezi vysoce kvalitní složky krmiva.

Je zajímavé, že mladý zelený hrášek patří mezi zeleninu, zatímco vyzrálá semena hrachu jsou řazena mezi luštěniny.

 

   Juka (Yucca Schidigera)        

Juka je rostlina, která roste především v pouštních oblastech Spojených států a Mexika. Extrakt z juky pomáhá přirozenou formou odstranit z těla toxiny a usnadňuje trávení. Může také snížit tělesný pach stejně tak, jako nepříjemný pach moči a stolice. Má protizánětlivý účinek, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a působí proti únavě.

 

    Mrkev              

Mrkev se skládá především z pektinů a cukru. Obsahuje vysoké množství provitaminu A (beta karoten), který je nezbytný pro udržení zdravých očí. Mrkev je bohatá na přírodní antioxidanty, četné minerály a obsahuje snadno rozpustnou vlákninu.

Syrová (nastrouhaná) nebo uvařená mrkev je psy dobře stravitelná. Psi ji žerou vysloveně rádi, proto se může používat jako odměna (pamlsek).

 
  

    Rajčata

Rajčata jsou vynikajícím přírodním zdrojem zdraví prospěšných vitamínů A, C a K, stejně, jako vysoce kvalitní vlákniny. Obsahují také velké množství minerálů a dalších stopových živin, včetně molybdenu, draslíku, chrómu a manganu.

 

    Červená řepa

Červená řepa nemá nic společného s cukrovou řepou nebo řepnými řízky, které se v sušené podobě nejčastěji přidávají do granulí pro psy.

Červená řepa sice obsahuje méně beta karotenu než mrkev, je ale pro psy svým složením velmi hodnotnou zeleninou. Má nejvyšší obsah železa a mědi ze všech známých druhů zelenin, a poměrně velké množství zinku, jódu, manganu a dalších stopových prvků.

Červená řepa zlepšuje vstřebávání vápníku a hořčíku, podporuje vylučování vody a kyselin z těla. Zbavuje střeva jedovatých látek, upravuje střevní mikroflóru, podporuje růst laktobacilů a působí proti zácpě. Při podávání červené řepy může dojít k červenému zbarvení moči vlivem v ní obsaženého barviva.

Psům může být červená řepa podávána jak syrová tak vařená (ideální je obojí), jelikož vařením své pozitivní vlastnosti prakticky neztrácí. Vařením je její vláknina lépe stravitelná. Nedotčeny zůstávají při vaření i její antioxidační schopnosti. Obsah vitaminů se vařením snižuje zhruba na polovinu.

 

    Zelené výhonky ječmene, ovsa a pšenice       

Zelený ječmen

Zelený ječmen - jsou vlastně listy ječmene. Zelený ječmen je stále velmi populární doplněk výživy jak pro lidi, tak i pro psy. Obsahuje širokou škálu živin a je prospěšný díky obsahu přírodních antioxidantů a protizánětlivých látek. Stejně jako listová zelenina neobsahuje žádné problematické bílkoviny, které jsou součástí zrna, a tak může být alternativou obilovin pro psy citlivé na lepek.

Zelený oves

Zelený oves je méně známý, než zelený ječmen nebo listová zelenina, ale nabízí mnoho ze stejně prospěšných živin. Je bohatý na celou řadu vitaminů a minerálů a obsahuje kvalitní vlákninu. Je vhodný pro psy, kteří jsou přecitlivělí na obiloviny, jelikož neobsahuje (stejně jako zelený ječmen a listová zelenina), problematické bílkoviny, které jsou v ovesných zrnech.

 

   Listová zelenina                                                               

Listová zelenina je bohatá na vitamíny, minerály, enzymy, aminokyseliny a antioxidanty. V tomto případě neplatí, že pokud uvidíme na seznamu surovin složku označenou jako listová zelenina, že je něco špatně a že by se pod tímto názvem mohly skrývat i méně hodnotné suroviny. V případě použití jakéhokoliv druhu listové zeleniny, (platí i pro zelený eves či ječmen nebo dokonce i lístky pšenice) se nemusíme obávat žádné alergické reakce, protože listová zelenina neobsahuje lepek. Lepek obsahují pouze zrna, nikoli listy a stonky těchto rostlin.

  

    Brambory - bramborový škrob                           

Brambory obsahují velké množství škrobu a jsou chudé na bílkovinu. Pozoruhodný je vyšší obsah draslíku, dále obsahují malé množství stopových prvků a z vitaminů především vitamin C a B6.

Bramborové vločky (nebo bramborová kaše v prášku) mají velmi podobné složení jako brambory. Obsah draslíku může být o něco nižší, obsah sodíku vyšší.

Sliny psů neobsahují amylázy (ptyalin), které štěpí rostlinný škrob. Proto si mnozí myslí, že bramborový škrob ve větším množství je pro psy nestravitelný. Odborné studie ale prokazují, že pes není schopen trávit pouze brambory nebo bramborový škrob v surovém stavu (stravitelnost v tenkém střevu 0 %). Stravitelnost tepelně upravených bramborových produktů v tenkém střevu je však až 94%.

Brambory a jejich polotovary jsou psy dobře snášeny a jejich podíl v krmné dávce může být až 50%. Krmivo s větším podílem brambor (nebo bramborového škrobu) by neměli dostávat psi s diabetem, neboť se při trávení částečně štěpí na jednoduché cukry.

Brambory jsou oblíbenou a levnou surovinou používanou v komerčních krmivech. Škrob obsažený v bramborách pomáhá držet všechny suroviny pohromadě.

 
  

   Bramborová bílkovina

Bramborová bílkovina je vedlejším produktem zpracování brambor a je v některých krmivech používána jako levný zdroj bílkovin. Tato bílkovina by neměla nahrazovat bílkovinu pocházející z masa. Je třeba také vědět, že bramborová bílkovina neobsahuje žádné jiné živiny.

  

     Řepa cukrovka, řepné řízky

Řepné řízky (odpadní vláknitý materiál, který vzniká při zpracování cukrové řepy) se používají v krmivu jako doplněk rozpustné i nerozpustné vlákniny. Vláknina napomáhá obecně k zdravému trávení psa. Řepné řízky neobsahují žádný cukr, ten je extrahován, nebo-li vylouhován při procesu výroby cukru. Zato obsahují množství pektinu, který je fermentován v tlustém střevu a má příznivý vliv na střevní mikroflóru.

Při použití menšího množství než 5 - 10% nevidíme žádný problém s jejím obsahem v krmivu.

 

    Rostlinný olej

Rostlinný olej je obecný termín používaný pro jakýkoliv olej rostlinného původu. Výrobci psích krmiv většinou používají levné a méně kvalitní oleje, jako je olej řepkový, palmový nebo kukuřičný. Do některých psích krmiv se přidává jako alternativa k dražším a výživnějším tukům, jako jsou tuky živočišné, a olejům, jako je olivový nebo slunečnicový.

Jako vždy je nejlepší podívat se na seznam surovin, ze kterých je vyrobeno krmivo, abyste mohli každou složku přesně identifikovat.

 

    Rostlinná vláknina

Termín “rostlinná vláknina” se může vztahovat na jakoukoliv vlákninu rostlinného původu. Velmi často se používá vláknina z řízků z cukrové řepy. Vláknina je nezbytnou součástí psí potravy a obecně podporuje zdravé trávení.

 

   Tapioca – ságo                                                                            

Tapioka je druh škrobu z kořene rostliny manioku. Často je používán jako zdroj sacharidů v psím krmivu místo obilovin (tzn. grain-free krmivo). Ovšem vzhledem k tomu, že neobsahuje další živiny než je škrob, je obecně považován za surovinu nižší kvality.

 

   Vojtěška                                                                                       

Vojtěška patří do stejné čeledi rostlin jako jetel, hrášek a fazole. Moučka z vojtěšky obsahuje cca 20% vlákniny. Často bývá používána jako přídavná látka k surovinám chudým na vlákninu (vedlejší produkty živočišného původu, brambory, obiloviny) nebo do komerčních krmiv pro zvýšení obsahu vlákniny.

Vojtěška je dobrý přírodní zdroj řady živin, včetně vitaminů a minerálních látek. Je bohatá zejména na železo, hořčík, mangan, vitamín A, C, E a několik vitaminů B a obsahuje kvalitní vlákninu.

Vzhledem k tomu, že vojtěška obsahuje poměrně hodně bílkovin, lze ji ve větším množství použít jako bílkovinný doplněk stravy. Pro psy je ovšem mnohem lepší bílkovina z masa, než z rostlin. Z toho důvodu vojtěšku pouze jako zdroj bílkoviny nedoporučujeme.

Pokud v seznamu složek uvedených na obalu krmiva najdeme větší množství vojtěšky, je velmi pravděpodobné, že byla použita jako levný zdroj bílkovin namísto masa a je lepší se tomuto krmivu vyhnout.

 

   Bílkovinné extrakty rostlinného původu

Bílkovinné extrakty rostlinného původu je jen další termín, který nedává žádnou informaci o tom, jaká skutečná surovina byla použita při výrobě krmiva. Nejenom, že se nedovíte jaké rostliny byly použity při výrobě, ale ani se nedovíte jakým procesem byly bílkoviny získány. Nejčastější metodou jsou totiž chemické hydrolýzy, což nemůžeme považovat za přírodní proces.

Pro psy jsou rostlinné bílkoviny nutričně horší a hůře stravitelné, než bílkoviny získané z masa. Nejčastěji používané rostlinné bílkoviny jsou sója, kukuřice a pšenice a tyto jsou velmi často spojovány s potravinovou nesnášenlivostí. Proto, podle našeho názoru, by se jim měli vyhnout všichni citliví psi.

Někteří odborníci na výživu také spekulují, že rostlinné bílkovinové extrakty jsou pouze pseudonymem pro MSG (glutamát sodný), čili kontroverzní potravinářskou přídavnou látku. Někteří dokonce říkají, že se jedná o látku mírně návykovou. 

 

   Deriváty nebo vedlejší produkty rostlinného původu

Deriváty rostlinného původu můžeme definovat jako výtažky získané při zpracování rostlinných produktů, zvláště obilovin, zeleniny, luštěnin a olejnatých semen. Deriváty nebo vedlejší produkty rostlinného původu mohou označovat mimořádně široké spektrum složek, od nejlepších až po ty nejhorší. Přestože tyto deriváty nemusí obsahovat vždy špatné složky je nemožné je zjistit z takto označené deklarace. Výrobce může také tyto složky kdykoliv měnit podle toho, jaké má zrovna k dispozici. Protože není možné zjistit o jaké složky se jedná, je obvykle nejlepší předpokládat to nejhorší a být opatrní. To je zvláště důležité, pokud váš pes má sklon k dietní nesnášenlivosti.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli