Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
24.09.2018
Komentáře (0)

Správný kalorický příjem vašeho psa

O tom, že správná výživa je základem zdraví, snad nepochybuje nikdo z nás. Totéž, co platí pro lidi, platí i pro psy. Podstatná je hlavně pro zdraví kloubů. I když pro onemocnění kloubů považujeme za základní genetickou informaci, jako majitelé psů máme možnost ovlivnit vnější faktory prostředí právě zdravou stravou.

 

Příjem kalorií nesmí být vyšší než jejich výdej

Vědecké výzkumy jednoznačně prokázaly, že obézní psy a psy s nadváhou trápí onemocnění kloubů mnohem víc, než psy udržované po celý život v dobré kondici a štíhlé psy. Pro psy s nadváhou znamenají kila navíc zátěž přenášející se nejen na kyčle a páteř, ale i na lokty, ramena a další klouby. Nejjednodušším a také nejúčinnějším způsobem, jak zabránit přetěžování kloubů u psů je zajistit, aby příjem kalorií nebyl vyšší než kalorický výdej. Velmi důležité je vyhnout se překrmování hlavně u štěňat obřích a velkých plemen psů. Právě u těchto plemen je prvořadé střídmé krmení kvalitní stravou.

 

Jak je to u štěňat obřích a velkých plemen

Zatímco člověk má na to, aby dosáhl dospělosti 20 let, u psů velkých a obřích plemen dochází k ukončení vývoje ve věku okolo dvou let. Přičemž jen za rok může takové štěně dosáhnout až 120násobku porodní váhy. Člověk za celou dobu svého dospívání dosáhne jen 20násobku porodní váhy. Není tedy na místě být netrpěliví, nebo zklamaní, pokud se nám zdá tempo růstu našeho štěněte obřího plemene poněkud pomalé. Rychlý růst v tomto případě může způsobit spíše problémy. Má-li štěně geneticky zakódováno, že má vyrůst do výšky 95 cm v kohoutku, tak této výšky dosáhne a není nikterak nutné ani vhodné, aby jí dosáhlo předčasně, například již v půl roce. Trpělivost je zde na místě!

 

Velkou devizou je štíhlost

Je-li štěně štíhlé a zdravé, nejsou jeho křehké klouby a kosti zatěžovány přílišnou hmotností a vyvíjejí se normálně. Potřebujete-li se dobře zorientovat v množství krmné dávky, musíte vědět, kolik kalorií váš pes denně spotřebuje. Jen na samotný růst spotřebuje dvojnásobné množství energie dospělého jedince. Rozdíly v požadavcích na množství energie existují jak mezi různými plemeny, tak i mezi jednotlivci.

 

Výpočet požadovaného denního příjmu kalorií

Odborníci vytvořili vzorec spotřeby týkající se průměrné denní potřeby průměrného psa. Avšak vzhledem k tomu, že většina psů do průměru nezapadá, berte jej pouze jako orientační. Hmotnost psa v kg x 30 + 70 = požadovaný příjem kalorií na den. Váží-li váš pes 30 kg: 30 x 30 + 70 = 1600 kalorií na den. V případě štěňat je nutné tuto hodnotu ještě vynásobit dvěma. To znamená, že štěně obřího plemene vážící nyní 30 kg bude potřebovat na den v průměru 3200 kalorií. Pamatujte, že se jedná o orientační vzorec pro výpočet průměrné spotřeby. Srovnáváme-li plemena, pak husky nebo novofundlanďané nemají tak velkou potřebu energie, jako německá doga. Různé studie navíc potvrdily, že laxicita kyčelního kloubu (jedna z prvních známek rozvoje kyčelní dysplazie) není ovlivněna energií v dietě psa.

 

 

Zdroj: www.infopes.cz

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli